Yaşam

Bosnalı Kadınlardan Geleneksel Yıl Sonu Sergisi

Konya Büyükşehir ve Selçuklu Belediyesi’nin katkılarıyla Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da açılan Mesleki Eğitim Kurslarında eğitim alan Boşnak kursiyerlerin el işlerinden oluşan sergisi açıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Selçuklu Belediyesi iş birliğiyle Türkiye Maarif Vakfı’nda (TMV) eğitim gören öğrencilerin velilerinin yaptığı el işlerinden oluşan sergi açıldı. Stari Grad Belediyesi tarafından desteklenen Saraybosna Gazi Hüsrev Bey Medresesi Hanikah’ta açılan stantta, öğrenci velilerinin yaptığı yağlıboya, bordür, ebru gibi çalışmalardan oluşan tablolar katılımcıların beğenisine sunuldu. .

Serginin açılışına Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatımcı, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Mustafa Uzbaş, TMV Bosna Hersek Temsilcisi Yakup Gül katıldı.

 Açılışa katılan Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, belediyeler arasındaki çıkarların değerli olduğunu, Türkiye’den gelen belediyelerin de Bosna Hersek’te aktif çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Başkan Pekyatımcı, “Bosna ile kadim dostluğumuzu geleceğe en iyi şekilde taşımak için çalışıyoruz” dedi.

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatımcı, her yıl olduğu gibi bu yıl da açılan stantla Boşnak kadınların el emeği ürünlerini sergilediklerini belirterek, “Selçuklu Belediyesi ve Konya Büyükşehir Belediyesi Mesleki Eğitim Kursları (KOMEK) olarak bizler de bu faaliyetlere katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. ve sergiyi ifade etmek istiyorum” dedi.

Bosna Hersekli kadınların kendilerini geliştirmeleri için farklı şehirlerde kurslar açmayı planladıklarını belirten Lider Pekyatımcı, “Bosna Hersekli kardeşlerimizle hem bir arada kalıyoruz hem de işbirliğimizi geliştiriyoruz. Kadim bir dostluk, kadim bir birliktelik var. Bu birlikteliği en iyi şekilde kullanabiliriz. Onu yaşatmak ve geleceğe en iyi şekilde taşımak bizim görevimiz.” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından stant açılışı yapıldı. Heyet daha sonra sergiyi gezdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

habereskil.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu