Ekonomi

Borsa günün ilk yarısında yükseldi

Günün ilk yarısında yükseliş trendinde hareket eden BİST 100 endeksi, 13,00’deki prestijiyle önceki kapanışa göre 31,14 puan kazanarak 7.472,60’a yükseldi. Toplam işlem hacmi ise 63,2 milyar lira olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 1,96 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 1,44 yükseldi. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2,14 ile sigorta olurken, en çok kazandıran bankacılık oldu.

Bu arada Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı ödemeler dengesi verilerine göre cari işlemler hesabı 2023 yılı Haziran ayında 674 milyon dolar fazla verdi.

Küresel piyasalarda, dün açıklanan enflasyon verilerinin ardından ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımına devam etmeyeceğine dair beklentilerin güçlenmesine rağmen küresel piyasalarda satış baskısı devam ediyor.

Söz konusu verilerin ardından ABD ekonomisinde “yumuşak iniş” beklentileri güçlenirken, para piyasalarında fiyatlamalar açısından Fed’in Eylül ayında politika faizini sabit tutma olasılığı yüzde 91 seviyesinde.

Analistler, bugün iç piyasada veri gündeminin sakin olacağını, ABD’de Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve Michigan Üniversitesi tüketici inanç endeksinin mevcut olduğunu, teknik olarak BIST 100 endeksinde 7 bin 500 puanın ilerlediğini belirtti. direnç ve 7.400 ve 7.330 seviyeleri ana konumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu