Ekonomi

Asya borsaları borç tavanı anlaşması umutlarıyla yükseldi

Asya-Pasifik piyasaları, ABD Başkanı Joe Biden ve kongre liderlerinin ABD borç tavanını yükseltmek ve temerrüdü önlemek için bir anlaşmaya yaklaşma umutlarıyla yükseldi.

Temsilciler Meclisi Lideri Kevin McCarthy, “hafta sonuna kadar bir anlaşmaya varmanın mümkün olduğunu” belirterek, daha fazla müzakere için “daha iyi bir sürecin” başladığını da sözlerine ekledi. Beyaz Saray, Biden’ın müzakerelere odaklanmak için Asya gezisini kısalttığını söyledi.

Japonya’da Nikkei 225 yüzde 1.46 ve Topix yüzde 1.03 yükseldi. Yatırımcılar Japonya’nın Nisan ticaret verilerini değerlendirdi. İthalat beklenenden fazla düşerken, ihracat ekonomistlerin tahminlerini kaçırdı. Asya sabah ticaretinde Güney Koreli Kospi yüzde 0,62 ve Kosdaq yüzde 0,11 yükseldi.

Avustralya’da hisse senetleri de yükseldi, S&P/ASX 200 yüzde 0,55 yükseldi ve ülkedeki işsizlik oranı Nisan’da yüzde 3,5 olan ekonomistlerin beklentilerini aşarak yüzde 3,7’ye ulaştı.

IG analisti Tony Sycamore bir e-postada, “Ard arda ikinci gün daha zayıf iç veriler, şahin bir Avustralya Merkez Bankası’nın Haziran toplantısında yeniden faiz artırmasını engellemek için yeterli olacak” dedi.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi Çarşamba günkü geç satıştan sonra toparlandı ve yüzde 1.3 yükseldi. Anakara Çin piyasaları da yükseldi, Shenzhen Bileşik Endeksi yüzde 0,18 ve Şangay Bileşen Endeksi yüzde 0,44 arttı.

Wall Street’teki hisse senetleri çarşamba gününü üç ana endeksin de yüzde 1’den fazla kazanmasıyla ve Nasdaq Composite’in yüzde 1,28 ile en yüksek kazancıyla kapattı. Dow Jones Sanayi Ortalaması yüzde 1,24 ve S&P 500 yüzde 1,19 yükseldi.

uluderehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu