Haber

Dendias: “Türkiye ve Yunanistan’daki trajik olaylar iki toplumu yakınlaştırdı”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’de yaşanan deprem ve Yunanistan’da yaşanan tren kazasının ardından ilişkilerin normalleşmesi için iki ülke arasındaki olumlu havanın değerlendirilmesini istediklerini söyledi.

Dendias ve Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos Atina’da bir araya geldi.

Düzenlenen basın toplantısında Dendias, Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem ve Yunanistan’da yaşanan tren kazasının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile kurduğu yakın temasa işaret ederek, “Türkiye ve Yunanistan’da yaşanan trajik olaylar iki toplumu yakınlaştırdı ve barıştırdı. aramızda bir atmosfer oluştu.” söz konusu.

Dendias, siyasi düzeyde bu atmosferin korunup korunmayacağı konusunda bir sonuca varmak için henüz çok erken olduğunu belirterek, “Ancak ilişkilerin normalleşmesi için bunu değerlendirmemiz gerekiyor. Bunun çözüm çabalarına da olumlu yansıyacağına inanıyorum. Kıbrıs sorununun.” terimini kullandı.

Dendias, Türkiye’nin tutumunun Kıbrıs sorununa ikili bir çözüm bulunmasında ana parametre olduğunu savundu.

Kombas, GKRY’nin iki bölgeli ve iki toplumlu federasyon temelinde, siyasi eşitlikçi ve BM Güvenlik Konseyi kararları çerçevesinde bir analiz hedeflediğini ve iki devletli çözümü kabul edemeyeceklerini de söyledi.

haber-unye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu